TikTok’ta Meşhur Olmuş Kış Hastalıklarına Karşı Tüyolar! Uzmanı, Hangilerinin Doğru Hangilerinin Yanlış Olduğunu Açıkladı

Kış aylarının gelmesiyle sosyal medya öksürüğü, soğuk algınlığını ve kış hastalıklarını anında iyileştirebileceğini veya hafifletebileceğini iddia eden pratik tüyolarla dolup taşıyor.

Birbiriyle çelişen bu kadar çok tavsiye varken, konu kış aylarında ortaya çıkan küçük hastalıkların tedavisine geldiğinde nereden başlayacağınıza karar vermekte zorlanabilirsiniz. Uzman görüşü viral olan o yöntemlerle ilgili doğru ve yanlışları anlattı.

BUHARLAŞMASI İÇİN CAM MUMLUKLARA VİCKS SÜRMEK: ÇOK HATALI

son zamanlarda, TikTok’ta viral olmuş bir tüyo, Vicks’i göğsünüze ve boynunuza sürmek yerine, onu bir muma ekleyebileceğinizi ve yanmanın açığa çıkan buharı artıracağını öne sürüyor.

Doktorlara göre bu tüyo sadece anlamsız değil , aynı zamanda ciddi riskler de taşıyan bir durum.

Bunun nedeni, karışımın ısıtıldığında kıvılcım çıkarabilen ve yanabilen uçucu bileşenler içermesidir, bu nedenle asla mikrodalgada ısıtılmamalı veya başka bir şekilde ısıtılmamalıdır.

ÇİĞ SARIMSAK YEMEK: İYİLEŞMEYE YARDIMCIDIR

Sarımsak, laboratuarda kanıtlanmış antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olduğu için bağışıklığı güçlendiren bir sebze olarak bilinir.

Bazı kocakarı masallarına göre, bu malzemeyi çiğ olarak tüketmek, soğuk algınlığı ve grip gibi yaygın hastalıkların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Dr Roger, bunun vücudunuzun bir hastalıktan sonra toparlanmasına yardımcı olabilecek bir tüyo olduğunu öne sürüyor.

“Sarımsak, vücudu yenileyen ve bağışıklık sistemimizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan vitaminler açısından zengin, son derece besleyici bir besindir” diyor.

ATEŞİ DÜŞÜRMEK İÇİN BUZLU SUYLA SOĞUTTUĞUNUZ ÇORAPLARI GİYİN: ÇOK HATALI

Hafif ateş, soğuk algınlığının en sık görülen semptomlarından biridir ve internet, sözde normale döndürmek için tuhaf yöntemlerle doludur.

TikTok’taki bir anne, çocuğunun hafif ateşi olduğunda ona buz çorapları giyip üstüne başka bir çift çorap koymaya yemin ediyor.

Buradaki fikir, vücudun soğuğa karşı kan dolaşımını artırarak tepki vermesidir; bu da soğukla ​​mücadele eden bir bağışıklık sistemi tepkisini tetiklemeyi amaçlamaktadır.

Ancak Dr Roger, yöntemin “teoride” işe yarayabileceğini öne sürse de, pratikte uykunuzu engellemekten başka bir işe yaramasının pek mümkün olmadığını öne sürüyor .

“Ayaklarımız vücut sıcaklığımızı düzenlemede çok önemli bir rol oynuyor” diye kabul ediyor, şu anlama geliyor: “Teorik olarak, ateşle mücadele ediyorsanız buz çorapları vücudunuzu soğutmak için işe yaramalı.

Ancak yataktayken çabuk ısındığınız göz önüne alındığında, bunun istenen etkiyi yaratması pek olası değildir.

BİR DİLİM LİMON EMİN: İYİLEŞMEYE YARDIMCIDIR

Doktor bu durumu; limonun etkili bir dekonjestan olduğuna inanılıyor” diye açıklıyor, çünkü mukusu parçalamada ve gevşetmede çok iyidir, böylece vücuttan daha kolay atılır.

Yine, bunun nedeni kısmen mukusun inceltilmesine ve burnunuzun akmasına yardımcı olarak daha az tıkalı hissetmenize yardımcı olan keskin tattır.

Ekşi meyve aynı zamanda kanınızı detoksifiye eden ve bağışıklık sisteminizi aşırı harekete geçirmeye yardımcı olan C vitamini ile doludur.

Hatta bazı çalışmalar limonun C vitamini içeriğinin soğuk algınlığının süresini %14’e kadar azaltabileceğini göstermiştir.

ÇORABIN İÇİNE SOĞAN KOYMAK: YAPMAYIN

orabınıza bir dilim soğan koymanın soğuk algınlığından kurtulmanıza yardımcı olabileceğidir.

Bu iddia 1500’lü yıllara kadar uzanıyor; insanlar çiğ soğanın havayı “arındırabileceğine”, kanı “temizleyebileceğine” ve hastalığa neden olan mikroplardan kurtulabileceğine inanıyorlardı.

Ve bazı insanlar hala soğandaki kokulu bileşiklerin onlara iyileştirici özellikler verdiğini, soğanları ayağınızın tabanına yerleştirmenin vücudunuzun besinleri emmesine yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Ancak Doktor Roger’a göre “çoraplarınıza soğan koymanın ne yazık ki soğuk algınlığı veya semptomlarıyla mücadelede hiçbir faydası olmadı!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x