Google’dan Kripto Para Kararı: Politikasını Revize Etti!

Teknoloji devi Google, Amerika Birleşik Devletleri’nde spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) potansiyel onayını öngören stratejik bir hamleyle, kripto para birimiyle ilgili reklam politikasını revize etti. 29 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak güncelleme, reklamverenlerin ABD merkezli kripto tröstlerini tanıtmasına izin veriyor. Bu gelişme, 10 Ocak 2024 tarihine kadar ABD spot Bitcoin ETF’sinin onaylanma olasılığının yüzde 90 olarak öngörüldüğü kripto alanında artan spekülasyonlarla uyumlu. İşte detaylar…

Google, kripto para reklamlarında politika değişikliğine gidiyor

Google’ın kripto para ve ilgili ürünler reklam politikası Ocak 2024 sonunda önemli bir değişikliğe uğrayacak ve ABD’yi hedefleyen kripto para tröstlerini sunan reklamverenlerin reklamlarına izin verecek. Politika değişikliği günlüğünde, bu reklamverenlerin bu tür reklamları yayınlamak için Google onaylı olması gerektiği vurgulanıyor.

Sertifikasyon, ilgili yerel makamlardan uygun lisansa sahip olmayı içerir. Ayrıca, potansiyel kripto güveni reklamverenlerinin ürünleri, açılış sayfaları ve reklamları, hedefledikleri ülke veya bölgenin tüm yerel yasal gerekliliklerine uygun olmalıdır. Bu titiz sertifikasyon süreci, dinamik kripto para birimi ortamında sorumlu reklamcılık uygulamalarını sağlamayı amaçlamaktadır.

Bitcoin ETF onayı bekleniyor

Google tarafından yapılan politika düzenlemesi, Amerika Birleşik Devletleri’nde spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasına ilişkin endüstri beklentisiyle uyumludur. Bloomberg’in ETF analistleri, 10 Ocak 2024’e kadar ABD spot Bitcoin ETF onayı için olasılıkları %90 olarak belirledi. Kripto piyasası, aynı anda bekleyen birden fazla başvurunun potansiyel onayını göz önünde bulundurarak spekülasyonlarla çalkalanıyor. Şu anda aralarında BlackRock, Grayscale ve Fidelity gibi büyük oyuncuların da bulunduğu 13 Bitcoin ETF başvurusu bulunmaktadır. Bu firmaların ETF teklifleriyle ilgili önemli teknik ayrıntıları görüşmek üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile temaslarda bulundukları bildirildi.

Bitcoin’in son 90 gün içinde %74’lük önemli bir artış yaşamasıyla birlikte piyasanın olumlu tepkisi açıkça görülmekte. Kripto para birimi alanı, Google’ın politika değişikliğinin bu gelişen ortamda reklamcılığa yönelik daha kapsayıcı bir yaklaşıma işaret etmesiyle birlikte, bekleyen ETF başvurularının sonucunu merakla bekliyor. Bitcoin yükselişini sürdürerek yeni kilometre taşlarına ulaşırken, spot Bitcoin ETF’lerinin potansiyel onayı derin bir etki yaratabilir ve piyasa analistleri SEC onayı üzerine kripto piyasasına 1 trilyon dolar ekleneceğini tahmin ediyor.

Piyasada son durum

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, uzun vadede Bitcoin’in ETF onayı alacağı ve bu onay ile yükselişe geçeceği beklenmekte.  Fakat kısa vadede bakarsak, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Bitcoin ve genel kripto paralar kan kaybediyor. Bugün, yeni haftanın ilk gününde birçok altcoin de Bitcoin’in izini takip ederek yüzde 5’in üzerinde değer kaybı yaşamış durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x