Öğretmenini vuran 6 yaşındaki çocuğun annesi ‘ihmal’den yargılanacak

ABD’nin Virginia eyaletindeki bir ilkokulda öğretmeni Abigail Zwerner’i silahla ağır yaralayan 6 yaşındaki çocuğun annesi, ihmal nedeniyle hakim karşısına çıkacak.

6 Ocak’ta yaşanan olayın ardından başlatılan soruşturma ile ilgili açıklama yapan savcılık, silahın ait olduğu Deja Taylor’a ‘ebeveynlikten gelen sorumluluklarını ihmal etmek’ ve ‘dolu bir silahı dikkatsizce bırakarak, çocuğu tehlikeye atmak’ suçlamalarını yöneltti.

OKULA EK SUÇLAMALAR GETİRİLEBİLİR

ABD basınına yansıyan haberlere göre, okuldaki güvenlik eksiklikleri sebebiyle soruşturma kapsamında okula ek suçlamaların getirilebileceği ihtimali üzerinde de duruluyor. Büyük jüri, bu bağlamda okula yönelik suçlamaları inceliyor.

Saldırıya uğrayan öğretmen Abigail Zwerner, ‘ağır ihmal’ ve ‘uyarıları dikkate almamak’ ile suçladığı okuluna 3 Nisan’da 40 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı. Zwerner, okul yönetiminin öğrencinin ‘şiddet geçmişi’ olduğunu bildiğini ve saldırı günü öğrencisinin silahı olduğu konusunda defalarca uyardığını söylemişti.

Okul yetkilileri de silah taşınıyor olabileceği haberleri sonrası olay günü öğrencinin çantasının arandığını doğrulamıştı. Savcılar ayrıca daha önce yaptıkları açıklamayla, çocuğun suçlanması olasılığının yüksek olmadığını belirtmişti.

Ne olmuştu?

Olay, Virginia eyaletinin kuzeybatısında 180 bin nüfuslu Newport News kasabasında, Richneck İlkokulu’nda yaşandı. Sırt çantasında okula silah getiren 6 yaşındaki çocuk, öğretmeni Abigail Zwerner’i göğsünden ve elinden ağır yaralandı. Zwerner, 2 hafta hastanede kaldı ve 4 kez ameliyat oldu.

Aile, silahın evde güvenli bir bölümde tutulduğunu söylerken ailenin avukatı, silahın anneye ait dolabın üst çekmecesinde ve tetik kilidi altında tutulduğunu kaydetti.

Olaydan sonra 550 öğrencinin eğitim gördüğü okula metal detektörleri konuldu. Okulun müdürü görevden alındı, müdür yardımcısı istifa etti. Ancak, saldırıyla ilgili olarak çocuk ya da başka bir kişi hakkında işlem yapılmadı.

Dava başvurusunda çocuğun geçen yıl ana okulunda öğretmenini boğazına yapışarak boğmaya çalıştığı belirtildi. Çocuğun okulda diğer çocukları kemerle kovaladığı ve küfürler ettiği de öne sürüldü. Olaydan iki gün önce de Zwermer masada bir şey okurken, çocuğun öğretmeninin telefonunu aldığı ve yere atarak parçaladığı ifade edildi. Ailesi ise çocuğun ‘akut engelli’ olduğunu ve okula nadiren ebeveynlerinden biri olmadan geldiğini söyledi. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir