Hoş geldiniz kurtarma paketleri, telaşlı bankacılık sektörü, faydacı kripto piyasası – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Kurtarma paketleri geri döndü. Federallerin, Silicon Valley Bank ve Signature Bank’daki tüm mevduatları garanti altına almak için devreye girmesi ve daha geniş bankacılık sektörüne bulaşmayı durdurmak için yeni bir likidite programı oluşturmasıyla, teknoloji kardeşler ve kripto firmaları rahat bir nefes aldı. Ancak bu, diğer Batı Yakası bankalarının, piyasa öncesinde satış yaşamasını engelleyemedi. Piyasalar, Fed’in Mart ayında faizleri arttırarak bir çöküşe yol açmasından çok korkacağına dair bahse girerken dolar düşüşte. Güvenli limanlara kaçışın, enflasyonla ilişkili korkulara ağır basması ile tahvil getirileri düşüş gösterdi. Kripto da dolayısıyla yükseldi. Ve Pfizer , Seagen’i 43 milyar dolar karşılığında satın alacak.

İşte 13 Mart Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Federaller teknoloji kardeşlerin kefaletini ödedi

Federal yetkililer, Silicon Valley Bank (NASDAQ:SIVB) ve Signature Bank (NASDAQ:SBNY) mevduat sahiplerini kurtararak ülkenin ikinci kademe bölgesel bankalarına yönelik bir saldırının önüne geçmeyi hedefliyor.

Fed, Federal Mevduat Sigorta Kurumu ve Hazine, iki bankanın büyük çoğunluğu federal sigortalı eşik olan 250.000 doların üzerinde olan tüm mevduatlarını kabul etmelerini sağlayacaklarını söyledi.

Ayrıca Banka Vadeli Fonlama Planı (BTFP) adı verilen ve bankaların likiditeyi artırmaları gerektiğinde Hazine bonolarını ve diğer yüksek kaliteli likit varlıkları Fed’e eşit fiyattan satmalarına olanak tanıyacak yeni bir araç oluşturdular. Program, vergi mükelleflerinin 25 milyar dolarlık parasıyla desteklenecek.

Bu hamle bankaların, birçoğu risk sermayedarları ve kripto platformlarından oluşan müşterilerinin, iki bankadaki şaşırtıcı derecede temel risk yönetimi başarısızlıklarının sorumluluğunu taşımak zorunda kalmayacağı anlamına geliyor.

2. Bankacılık hisseleri, faizleri dondurma beklentilerine rağmen düşmeye devam ediyor

Yeni başlayan finansal istikrarsızlığa ilişkin panik işaretleri, faiz oranlarına ilişkin görünümün keskin ve ani bir şekilde yeniden değerlendirilmesine neden oldu.

Goldman Sachs ve diğerleri, geçen haftaki olaylardan önce 25 baz puanlık bir artırım için oluşan konsensüsün aksine Fed’in Mart ayındaki toplantısında faizleri değiştirmemesini beklediklerini söyledi. Dolar düştü ve risk varlıkları, Cuma günü yataktan bir darbe ile düşürüldükten sonra geniş ölçüde destek buldu.

Ancak Fed ve Hazine, fiyaskoyu atlattıklarını düşündüyseler çok yanılıyorlar. First Republic Bank (NYSE:FRC) hisseleri, düşecek bir sonraki domino taşı olacağına dair beklentilerin ortasında piyasa öncesinde %60 düşerken PacWest Bancorp (NASDAQ:PACW) hisseleri %40 ve Western Alliance (NYSE:WAL) %45 değer kaybetti.

Değişken kurumsal mevduatların yoğun olduğu bankalar, likiditeye ilişkin endişelerden dolayı en fazla risk altında olan bankalar olarak görülürken daha sağlam perakende mevduat tabanına sahip olanlar, daha iyi şekilde korunmuş olarak görülüyor.

3. Hisse senetleri karışık açılacak; Pfizer-Seagen anlaşması yakın görülüyor

Hisse senetleri genel olarak piyasa öncesinde ilerleme kaydetmekte zorlanırken birçok oyuncu, geçen haftaya kadar kendi alanları dışında büyük ölçüde bilinmeyen kurumlar için sunulan federal kurtarma paketlerinden dolayı hâlâ huzursuz.

Dow Jones %0,1 düşerken S&P 500 %0,2 ve Nasdaq 100 %0,6 artış gösterdi. Her üç ana nakit endeksi de Cuma günü %1 ile %1,8 arasında değer kaybetmişti. Avrupa piyasaları daha fazla sarsıldı ve ana gösterge endekslerinin her biri erken saatlerde %2’nin üzerinde düşüş kaydetti.

İlginin bankacılık sektöründe kalması muhtemel olsa da daha sonra ilgi çekebilecek hisse senetleri arasında;

  • SVB’nin İngiltere’deki operasyonlarını nominal 1 sterlin karşılığında satın aldıktan sonra %4,3 düşüş yaşayan HSBC (LON:HSBA),
  • nihayet Seagen‘i (NASDAQ:SGEN) 43 milyar dolara satın almayı kabul eden Pfizer (NYSE:PFE) ve
  • büyük bir yeni geri alım programı duyurduktan sonra daha iyi performans gösteren Novartis (NYSE:NVS) yer alıyor.
  • Qualtrics‘in (NASDAQ:XM) Silver Lake’e 12,5 milyar dolara satılacağı söylentisi, SAP‘nin (ETR:SAPG) yaklaşık %3 düşmesini engelleyemedi.
  • Boeing (NYSE:BA) ise Suudi Arabistan’dan büyük bir sipariş alma umuduyla trendi tersine çeviriyor.

4. Kripto rahat bir nefes aldı

Hafta sonu yaşanan gelişmelere net bir şekilde olumlu tepki veren varlık sınıflarından biri de kripto oldu. Kurtarılan iki bankadaki en büyük mevduat sahiplerinden bazıları Coinbase (NASDAQ:COIN) ve USD Coin ihraççısı Circle’dı ve her ikisi de bir kurtarma paketi olmaması durumunda rezervlerinin büyük bir kısmını kaybedecekti.

Circle’ın, Silicon Valley Bank’a 3,3 milyar dolar borçlu olduğunun epey bilinmesinin ardından 1 dolardan işlem yapmak üzere tasarlanmış bir stabil-coin olan USD Coin, hafta sonu 88 dolara kadar düşmüştü. New York’ta Pazartesi günü 98,60’a kadar toparlandı ancak nominal değerine göre hâlâ açık bir farkla işlem görüyor. Coinbase hisseleri ise piyasa öncesinde %3,3 artış gösterdi.

Öte yandan Bitcoin %8,5 artışla 22.229 dolara yükselirken Ethereum, Fed’in faiz artışlarını durdurmak zorunda kalacağı algısının da desteğiyle %8,6 artışla 1.585 dolar oldu.

5. Petrol, ekonomiye ilişkin endişelerle düştü; OPEC+ üretimi Şubat ayında arttı

ABD’deki banka iflaslarının uzun vadeli etkilerine ilişkin endişelerin, dolarda yaşanan düşüşü gölgede bırakmasıyla ham petrol fiyatlarında düşüşe yol açtı.

WTI vadeli işlemleri %1,3 düşüşle 75,64 dolardan işlem görürken Brent %1,2 düşüşle 81,76 dolardan alıcı buldu.

Argus Media, Batılı ülkelerin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının ülke üzerindeki baskısına rağmen OPEC+ bloğunun toplam üretiminin, Şubat ayında sabit kaldığı tahmininde bulundu.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir