Haberlere erişim engeli getirilmişti: Binlerce ev tahliye edildi

Kanada, batıda British Columbia eyaletinden doğuda Quebec’e kadar ülke genelinde aynı anda devam eden binden fazla yangınla kayıtlara geçen en kötü orman yangını sezonunu yaşıyor. Yangının büyük bir hızla yayılmaya devam ettiği British Columbia’da ‘acil durum’ ilan edildi. 36 bin nüfuslu Batı Kelowna kentindeki evler alevlerin tehdidi altında.

‘ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLER ÇOK ZORLU OLACAK’

Bölgede yaklaşık 15 bin eve tahliye emri gönderildi. Yetkililer “önemli sayıda evin” alevlere teslim olduğunu ekledi. Eyalet Başbakanı David Eby, “yangın çok hızlı ilerliyor ve önümüzdeki günler çok zorlu olacak” dedi. McDougall Creek’te süren yangın 24 saat içinde 64 hektardan 6800 hektarlık bir alana yayıldı.

Bölgede yaşayan yaklaşık 4800 kişiye tahliye emri verildi. Yine yangınlar nedeniyle Kanada’nın Kuzeybatı Toprakları (Northwest Territories) bölgesinde de nüfusun yarısı, yaklaşık 22 bin kişi, güvenli bölgelere götürüldü. Alevler bölgenin başkenti Yellowknife’ın eteklerine kadar ulaştı. İrili ufaklı 200’den fazla yangının sürdüğü bölgede de olağanüstü hal ilan edildi.

Acil müdahale ekipleri de, Ulusal Hazırlık Seviyesi’ni 5. dereceye yükseltti. En yüksek olan bu seviye, ülkedeki tüm itfaiye çalışanlarının orman yangınlarına müdahale ile görevlendirilmesi anlamına geliyor. Yangınlarda şu ana kadar bir can kaybı yaşandığı bilgisi gelmedi ancak özellikle Batı Kelowna’nın kuzeyindeki yerleşim bölgelerinde ciddi maddi hasar oluştuğu belirtiliyor.

‘İNSANLARIN HAYATINI TEHLİKEYE ATIYOR’

Kanada, Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta’dan, ülkede süren orman yangınlarının yol açtığı tehlike nedeniyle ay başında yürürlüğe giren haberlere erişim engelini kaldırmasını talep etmişti. Ulaştırma Bakanı Pablo Rodriguez, Meta’nın bu tutumunun “kabul edilemez” olduğunu belirterek “Bu haber yasağı yüzünden insanlar, önemli bilgilere ulaşamıyor. Meta’nın bu blokajı kaldırmasını talep ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Kültürel Miras Bakanı Pascale St-Onge de Meta’nın haberlere erişimi engellemesinin “insanların hayatlarını tehlikeye attığını” dile getirmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x