EYT’ye başvuranların sayısı 600 bini geçti

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) düzenlemesini talep edenlerin uzun zaman önce başlattığı sürece olumlu yanıt geldi.

Bu imkandan ilk edabta 2,5 milyon kişinin yararlanacağı ve toplamda kademeli olarak 5 milyon kişinin emekli edileceği hesaplandı. 

Yaş koşulu kaldırıldı

TBMM’de kabul edilen kanun ile EYT’lilerin en önemli talebi olan 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı çalışmaya başlayanların emekliliğinde yaş koşulu kaldırıldı.

Resmi Gazete’de yayınlandı

 3 Mart Cuma günü Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlandı. 

EYT şartları neler

SSK’lı EYT emeklilik şartları 5 bin-5 bin 975 gün primi tamamlamak, erkeklerde 25, kadınlarda 20 yıl sigortalılık süresini doldurmak.

Bağ-Kur EYT emeklilik şartları ise, erkeklerde 9 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresini tamamlamak. Kadınlarda ise 7 bin 200 prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi şartlarını sağlamak.

Aynı şartlar Emekli Sandığı için de geçerli.

Nasıl başvurulacak

 Şartları uyan ve emekli olmak isteyen EYT’liler SGK il müdürlüklerinden ya da e-Devletten başvurularını yapabilecekler. 

İlk maaş nisan ayında

EYT’liler ilk maaşlarını nisan ayında alacak ve herhangi bir hak kaybına uğramayacaklar. Hatta emeklilerin aldığı ilk bayram ikramiyelerini de 1.100 lira olarak nisan ayı maaşı ile birlikte alabilecekler.

EYT’liler en az SGK maaşı olan 5 bin 500 liradan düşük maaş almayacaklar.

Başvuru sayısı 600 bini aştı

İlk etapta 2,5 milyon kişinin yararlanacağı EYT düzenlemesinden yararlanmak Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvuranların sayısı kısa sürede 600 bini geçti. Böylece 2 milyon 250 bin EYT’linin yüzde 26’sı başvuru yapmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir