Elon Musk’tan ‘X’ açıklaması: Yakında tamamen ücretli olabilir

Elon Musk, sahibi olduğu sosyal medya platformu X’in (eski adıyla Twitter) yakında tamamen ücretli olabileceğini açıkladı. Elon Musk, bot veya ‘otomatik’ hesaplarla mücadele etmenin tek yolunun X için bir ödeme sistemi geliştirilmesi olduğunu savundu. Musk, “Sistemin kullanımı için küçük bir aylık ödeme almaya geçiyoruz” dedi.

X’in sahibi bu açıklamayı ABD’nin California eyaletinde İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’yla görüşmesi sırasında yaptı, İsrail’i teknoloji sektöründeki öncü rolü nedeniyle övdü. Musk bir gün önce de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü.

TWEETDECK ÜCRETLİ HALE GELMİŞTİ

Uzmanlar, Musk’ın düşüncesizce bir açıklama mı yaptığının, yoksa net bir politikayı mı işaret ettiğinin belli olmadığını, tamamen ücretli abonelik halinde X’in kullanıcı sayısının ve reklam gelirlerinin hızla azalabileceğini kaydetti. BBC, Musk’ın sözleri sonrası detaylı bilgi almak için X’le temasa geçti ancak şirketten herhangi bir açıklama yapılmadı.

Tesla ve Space X şirketlerinin de sahibi olan Musk, Twitter’ı geçen yıl 44 milyar dolara satın almış ve bir süre önce platformun adını X olarak değiştirmişti.

Musk, TweetDeck kullanımını da ücretli hale getirmiş, Twitter Blue (yeni adıyla X Premium) kullanıcılarına NFT’yi profil resmi yapma, sohbetlerde ve aramada öncelikli sıralamaya koyma, gönderilere kalın ve italik metin ekleme, daha uzun videolar yayımlama, sosyal medya platformunun tüm mevcut Blue (Premium) özelliklerine erişim ve yeni özelliklere erken erişim imkanı vermişti. Fiyatı ülkeden ülkeden ülkeye değişen bu üyelik halen Türkiye’de aylık 150, yıllık 1569,99 TL. X ise halen ücretsiz. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x