Cannes ödüllü filmler Filmekimi’nde gösterilecek

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) bu yıl 22’nci kez düzenlediği Filmekimi, İstanbul’da 13-22 Ekim, İzmir’de ise 20-22 Ekim tarihleri arasında Cannes’dan Venedik’e Locarno’dan Toronto’ya uluslararası festivallerde dünya prömiyerini yapan ödüllü filmleri izleyiciyle buluşturacak.

Filmekimi’nin basın buluşmasında konuşan İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak, “Sinemaseverler için Filmekimi adeta bir tutku. İstanbul Film Festivali’nin hemen ardından Filmekimi için gün saymaya başlanıyor; belki bütün yaz boyunca hangi filmlerin programda yer alacağı merak ediliyor. Dünyanın dört köşesinden en merakla beklenen, ilgiyle takip edilen, bol ödüllü, en yeni, en yenilikçi filmler Filmekimi’nde yer alıyor. Yıllar içinde sinemaseverlerin gönlünde ayrı bir yer edinen bu film haftasının gördüğü ilgiden dolayı çok mutluyuz” dedi.

ÖDÜLLÜ FİLMLER FİLMEKİMİ’NDE

2023 Cannes Film Festivali’nde Tràn Anh Hùng’a En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandıran Şeflerin Aşkı (The Taste of Things), En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi, Hirokazu Kore-eda imzalı Canavar (Kaibutsu) ve En İyi Erkek Oyuncu (Kôji Yakusho) ödülüne layık görülen, Wim Wenders’in yönettiği Mükemmel Günler (Perfect Days) Filmekimi’nin beklenen filmleri arasında. Cannes’da En İyi İlk Film seçilerek Altın Kamera Ödülü’nü kazanan Altın Kozanın İçinde (Inside the Yellow Cocoon Shell), festivalin “Belirli Bir Bakış” kategorisinde En İyi Film Ödülü’nü alan acı-tatlı büyüme hikayesi Nasıl Seks Yapacağız? (How to Have Sex), aynı kategoride FIPRESCI Ödülü’nün sahibi olan, Felipe Galvez imzalı Sömürgeciler (Los Colonos) ve Altın Göz En İyi Belgesel Ödülü’nün sahibi Dört Kız Kardeş (Les filles d’Olfa) Filmekimi programında yer alıyor.

Programda ayrıca Ryûsuke Hamaguchi’nin 2023 Venedik Film Festivali’nde Büyük Ödül’ün sahibi olan son filmi Kötülük Diye Bir Şey Yok (Aku wa Sonzai Shinai), Matteo Garrone’ye Venedik’te En İyi Yönetmen ödülünü kazandıran Kaptan Benim! (Io Capitano), 73. Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan ve Almanya’nın bu yılki Oscar adayı olan İlker Çatak imzalı Öğretmenler Odası (Das Lehrerzimmer), 2023 Karlovy Vary Film Festivali’nde Büyük Ödül’ü alan Stephan Komandarev imzalı Hayat Dersleri (Urotcite na Blaga), festivalde Babak Jalali’nin En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldüğü Fremont ve bu yıl Cannes Film Festivali’nin açılışında gösterilen, Johnny Depp’in kral 15. Louis’i canlandırdığı merakla beklenen, Maïwenn’in yönettiği dönem filmi Jeanne du Barry bulunuyor.

Thomas Cailley’nin bilimkurguyla aksiyon arasında gezinen, Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış bölümünün açılış filmi olarak gösterilen filmi Hayvan Krallığı (Le Règne Animal), 2023 Cannes Gan Vakfı Dağıtım Ödülü sahibi İnşallah Erkek Olur (Inshallah Walad), 2023 Champs-Élysées FF Halk Ödülü’nün sahibi Vincent Ölmeli (Vincent Doit Mourir) ve Éric Reinhardt’ın aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan Narsistle Aşk (L’amour et les forêts) Filmekimi’nde gösterilecek filmler arasında yer alıyor.

FİLMEKİMİ’NİN SLOGANI ‘AYLARDAN FİLMEKİMİ’

#AylardanFilmekimi sloganıyla devam eden Filmekimi’nin reklam kampanyası, Filmekimi’nde arka arkaya film izleyen sahipleri tarafından ihmal edilmiş hayvan dostlarımıza odaklanıyor. Mizahi bir yaklaşımın benimsendiği afişlerde de Filmekimi zamanı eve az gelen sahiplerine isyan eden bu hayvanları görüyoruz.

BİLETLER 7 EKİM’DE GENEL SATIŞTA

Filmekimi biletleri, 4 Ekim Çarşamba günü 10.30’da başlayacak Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından, 7 Ekim Cumartesi günü 10:30’da genel satışa açılacak.

Filmekimi filmleri Beyoğlu’nda Atlas 1948 Sineması, Şişli’de City’s Nişantaşı – CINEWAM Premium, Kadıköy’de Kadıköy Sineması ve Sinematek /Sinema Evi’nde, İzmir’de ise Paribu Cineverse Konak Pier İzmir’de izlenebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x