Bu Model Tekrarlanırsa Bitcoin O Diplere Düşebilir!

Bitcoin (BTC) fiyatı, geçen hafta bu yılın Şubat ortasına benzer şekilde düşüş eğilimi gösterdi. Model tekrarlanırsa, yüzde 30’un üzerinde kazanç elde ettiği son rallinin tüm kazanımlarını silebilir.

Tarihsel veriler, Bitcoin fiyatının bu seviyeye kadar bileceğini gösteriyor

Bitcoin fiyatı, gün içinde %1.9 düşüş kaydederek yazım sırasında 27.500 dolar civarında işlem görüyor. Hafta içinde bir noktada 28.800 dolara kadar yükselmesine rağmen, bir haftadan uzun süredir altında kaldığı yükseliş trendi çizgisini kıramadı.

Bu düşüş trendi çizgisi, RSI ile birlikte gözlemlendiğinde düşüş eğilimi gösteriyor. RSI birkaç gün önce 70.0’in üzerinde aşırı alım bölgesine girdi ve şu anda yeniden yükseliş bölgesinde. Böylelikle indikatörde gözlenen düşüş eğilimini daha fazla destekliyor.

Böyle bir model, yeni zirveler oluştuktan sonra potansiyel bir düşüş trendine işaret ediyor; bu da BTC’de yılın bugüne kadarki en yüksek seviyesi olan 28.321 dolardı.

Bununla birlikte, Bitcoin fiyatı 27.000 dolar destek hattının altına düşerse, düşüş eğilimi tamamen doğrulanacak. BTC, Şubat ayında düşüş sapmasını yaşadığında, destek hattından 23.500 dolara düştü ve %14 düşmeden önce bir kez direnç olarak test etti. Bu sefer Bitcoin’de de benzer bir hareket görülürse 23.000 dolara kadar düşebilir.

23.000 dolar BTC için neden önemli?

Bitcoin fiyatının 23.000 doları endişe verici olmasının nedeni, bu seviyenin kritik bir destek olması. 23.936 dolara kadar eriyen bir BTC, bu seviyeden 22.000 doları test etmek üzere serbest düşüşe geçebilir. Ayıların piyasaya hakim olması ve satışların devam etmesi durumunda, Mart ayının dip seviyesi 20.000 dolara düşme ihtimali var.

Öte yandan, model bir formasyona dönüşmezse ve Bitcoin fiyatı yükseliş trendi çizgisini geçerse, destek tabanı olarak kritik direnci 28.567 dolarda test etmek istiyor olabilir. Bu da bir toparlanma rallisi başlatmasına ve 30.000 dolar seviyesini geri kazanmasına izin vereceği için BTC için çok önemlidir. Teknik analist Aaryamann Shrivastava tarafından incelene bu model, kısa vadede şu kurulumu öneriyor:

27.000 dolar seviyesindeki kritik destekle, bu seviyenin altına bir düşüş BTC’yi 23.000 dolara itebilir. 28.500 dolardaki kritik direnci aşmayı başarırsa, kartlarda 30.000 dolara doğru bir ralli olabilir.

Bitcoin boğa piyasasına ne kadar uzakta?

Güncel CryptoQuant metrikleri, bu konuda BTC hakkında olumlu bir görünüm önerdi. Kısa vadeli Bitcoin yatırımcıları, CryptoQuant’tan alınan verilerin son birkaç ayda %7,6’lık bir kâr artışı göstermesiyle kâr etmeye başladı. Bu da BTC’nin bir boğa piyasasına girdiğini gösteren başka bir işaret olarak yorumlanabilir.

Sıradaki rallinin zamanlamasına gelinde, kıdemli teknik analist Peter Brandt, oldukça yakın bir zaman gerçekleşeceğini söylüyor. Kriptokoin.com olarak fiyat tahminlerine bu yazıda yer verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir