Bitcoin’in Ötesine Bakmak: Bu 3 Altcoin Yıldızı Parlattı!

Genel olarak Proof-of-Work (PoW) altcoin projeleri duyduğumuzda aklımıza hemen Bitcoin gelir. Ancak, orada çok sayıda başka PoW coin’i var. Şimdi ABD pazarında da kripto yatırımcıları için birçok kısıtlama görüyoruz. Yine de, başka PoW seçenekleri de mevcut. Kripto uzmanı Camille Lemmens, BTC’ye alternatif 3 altcoin’i inceliyor.

İlk sıradaki altcoin Kadena (KDA)

Kadena, çoğu PoW Blochkchain’den farklı. Yeni başlayanlar için, ölçeklenebilir ve hızlı. PoW Blochkchain’lerle birleştirme eğiliminde olduğumuz iyi bilinen özellikler olması gerekmez. Kadena’nın bir diğer ilginç yönü de çift katman teknolojisini kullanıyor olmaları. Başka bir deyişle, farklı kullanım durumlarına sahip iki Blochkchain. Örneğin Avalanche benzer bir şeye sahip. Bir platform Blochkchain (P-Chain) ve sözleşmeli EVM Blochkchain (C-Chain) kullanırlar. Kadena’nın iki Blochkchain’i,

  1. Chainweb: Katman 1 Blochkchain. PoW algoritmasını bulacağınız yer burası. Aynı zamanda madenciliğin gerçekleştiği yer. Ölçeklenebilirlik için sharding kullanıyor. Sharding’i kalabalık bir mahallede yalnızca bir pompanın bulunduğu büyük bir benzin istasyonu olarak düşünün. Bu, büyük bir kuyruğa yol açar. Ancak sharding ile benzin istasyonu daha fazla pompa açar ve kuyruk ortadan kalkar.
  2. Kuro: Burada bir Byzantine  Hata Toleransı algoritması bulacaksınız. Bu, platformun ölçeklenebilirliğini destekler. Aynı zamanda hızlı işlemleri barındırır.

İkinci sırada RavenCoin (RVN) var

RavenCoin, kodunu kullanarak Bitcoin’den ayrıldı. Ayrıca artık açık kaynak kodu kullanıyor. Bitcoin’den farklı olarak, maksimum arzı 21 milyon değil, 21 milyar token. RavenCoin platformu size token oluşturma ve aktarma şansı sunar. Ancak, RavenCoin’i diğerlerinden ayıran şey, bu yeni tokenlerin gerçek dünya varlıklarını temsil etmesi. Örneğin: menkul kıymetler, altın, arazi tapuları, etkinlik biletleri ve hava milleri. Token yaratıcısı olarak, yeni tokenleri nasıl yayınlayacağınız konusunda tam kontrole sahipsiniz. Örneğin, güvenlik olarak veya koleksiyon olarak. Ya da token sayısı? Oluşturduğunuz her tokenin özelliklerine siz karar verirsiniz.

Bitcoin’in 10 dakikalık blok süresinin aksine, RavenCoin’in blok süresi sadece 1 dakika. Platform ayrıca KAWPOW gibi farklı bir algoritma kullanıyor. Madenciliği daha da merkezsizleştiriyor. Madencilik amaçları için özel donanıma ihtiyacınız yok. Aksine, CPU’nuzu kullanarak madencilik yapabilirsiniz. Başka bir deyişle, madencilik RVN’sine kolay bir giriş. Blok ödülü, blok başına 5.000 RVN. Token oluşturucu olarak, kodunuza mesajlaşmayı da ekleyebilirsiniz. Bu, tüm veya belirli sahiplere yaklaşan etkinlikler hakkında bilgi vermenizi sağlar. Örneğin, yeni tekliflere oy vermek.

Son altcoin: DigiByte (DGB)

DigiByte gerçek bir kripto OG’si. 2014’te piyasaya sürüldü. Bir PoW Blockchain için bazı harika özelliklere sahip. Örneğin,

  • Her 15 saniyede bir blok üretir.
  • TPS (saniyedeki işlem sayısı) 1066’da.
  • Düşük ücretler, işlem başına 0,01 dolardan az.

Bu, tipik PoW Blockchain gibi gelmiyor, değil mi? DigiByte size diğer şeylerin yanı sıra aşağıdaki özellikleri sunuyor: Uygulamaları başlatın, Dapp sorunları ve Dijital kimlikler kullanın. Bu arada yüksek bir güvenlik sunar. DigiByte bunu başarmak için en az beş farklı madencilik algoritması kullanıyor. Örneğin bu algoritmalardan biri Odocrypt. Her 10 günde bir algoritmayı değiştiriyor. Sonuç olarak, ASIC direnci oluşturuyor ve koruyor. RavenCoin gibi, herhangi bir özel donanıma ihtiyacınız yok. DGB’yi tüketici düzeyinde donanımla basabilirsiniz. DigiByte üç farklı katman kullanıyor. Örneğin,

  1. Uygulama katmanı: Herkesin bu katmana erişimi var. Tüm dapp’lara erişim sağlar ve burada DGB tokenini kullanabilirsiniz.
  2. Mutabakat katmanı: Burası, madencilerin yeni DGB tokenlerini serbest bıraktığı ve işlemleri kaydettiği yer.
  3. Ağ katmanı: Bu temel katman. Burada, örneğin çalıştırma prosedürlerini veya iletişim tanımlarını bulabilirsiniz.

DigiByte, maksimum 21 milyar DGB token arzına sahip. Her blok %1 daha az DGB tokeni çıkarıyor. Ancak, bu projenin ortalıkta olduğu süre boyunca pek bilinmiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*